W marcu 2024 roku powstało Stowarzyszenie Krajowego Zespołu Koordynatorów Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, a 10 czerwca biskupi zgromadzeni na 398. spotkaniu KEP mianowali nowe władze na 5-letnią kadencję.
Odnowa w Kościele katolickim na świecie
Odnowa charyzmatyczna w Kościele katolickim rozpoczęła się w latach 60. XX wieku, kiedy to grupa studentów i wykładowców z Uniwersytetu Duquesne w Pittsburghu (Pensylwania, USA) doświadczyła intensywnych przeżyć duchowych, które były inspirowane działaniem Ducha Świętego. Spotkanie to miało miejsce w 1967 roku i jest uznawane za początek katolickiej odnowy charyzmatycznej. Wkrótce ruch ten zaczął się szybko rozprzestrzeniać po całym świecie.
W miarę jak ruch charyzmatyczny rozwijał się i przyciągał coraz więcej wiernych, pojawiła się potrzeba stworzenia organizacji, która koordynowała by jego działalność na skalę międzynarodową. W 1978 roku, w odpowiedzi na tę potrzebę, powołano Międzynarodową Służbę Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej (ICCRS – International Catholic Charismatic Renewal Services).
ICCRS został utworzony jako organ wspierający, koordynujący i promujący odnowę charyzmatyczną w Kościele katolickim na całym świecie. Jego celem było także utrzymywanie jedności, wspieranie liderów i zapewnianie, że nauczenie w Odnowie pozostanie zgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego.
W latach 80. i 90. ICCRS odgrywał kluczową rolę w organizacji międzynarodowych konferencji, seminariów i spotkań modlitewnych, które przyciągały tysiące uczestników. Organizacja była również zaangażowana w publikację materiałów formacyjnych i edukacyjnych, mających na celu rozwijanie duchowości charyzmatycznej i pogłębianie zrozumienia darów Ducha Świętego.
ICCRS współpracował ściśle z watykańskimi urzędami, zwłaszcza z Papieską Radą ds. Świeckich, co zapewniało jego bliskie powiązanie z Kościołem katolickim. Papież Jan Paweł II wielokrotnie wyrażał swoje wsparcie dla odnowy charyzmatycznej, uznając jej znaczenie dla współczesnego Kościoła.
W XXI wieku ICCRS kontynuował swoją misję, organizując światowe kongresy i spotkania, które miały na celu zjednoczenie katolików charyzmatyków z różnych krajów i kultur. W 2019 roku ICCRS przeszło znaczącą transformację, stając się częścią nowej struktury o nazwie CHARIS (Catholic Charismatic Renewal International Service), utworzonej przez Papieża Franciszka.
To wydarzenie miało znaczący wpływ na formowanie się nowej Służby Odnowy w Polsce.
CHARIS – Kontynuacja Misji ICCRS a nowe struktury w Polsce
CHARIS przejęło zadania i misję ICCRS jednocześnie rozszerzając swoją działalność. CHARIS samo w sobie nie jest organizacją, do której można należeć, nie można stać się jej członkiem, ale ma na celu integrację ruchu charyzmatycznego z życiem Kościoła katolickiego, promowanie jedności w różnorodności, służbę ubogim oraz wspieranie nowych inicjatyw ewangelizacyjnych.
Katolicka Odnowa w Duchu Świętym w Polsce jako część ,,strumienia łaski”
W czasie gdy powstawała Międzynarodowa Służba CHARIS, a w kraju Krajowe Służby Komunii, zaczęliśmy się zastanawiać nad naszą tożsamością i rolą Odnowy w polskim Kościele. W środowiskach charyzmatycznych w naszym kraju pojawiały się co chwilę spontaniczne pytania o tożsamość i dalsze kierunki. Przykładem skrajnych propozycji miała być zmiana nazwy i rezygnacja ze słowa “odnowa”, jak to się stało m.in. w USA, a nawet pojawiły się propozycje zaprzestania dalszego istnienia.
Ruch charyzmatyczny w nowo powołanej strukturze CHARIS kontynuuje swój dynamiczny rozwój i – jak głosi statut – nie znosi dotąd istniejących “rzeczywistości”. A zatem Odnowa w Polsce ze swoją piękną, choć czasami trudną historią i ukształtowaną przez Ducha Świętego tożsamością, jest chciana i potrzebna. Od 2020 roku Odnowa jest członkiem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP, a także członkiem Krajowej Służby Komunii reprezentując największą grupę osób.
Katolicka Odnowa jest w Polsce ruchem, który na ogólnopolskich Czuwaniach w Częstochowie gromadzi dziesiątki tysięcy członków i sympatyków.
Wspólnoty gromadzące się na co dzień przy parafiach uczestniczą w życiu wspólnoty wspólnot jaką jest parafia, prowadzą rekolekcje ewangelizacyjne, spotkania modlitewne i we współpracy z duszpasterzami animują życie duchowe w swoich parafiach. Wspólnoty w diecezjach mają wyznaczonych asystentów kościelnych, tzw. koordynatorów, którzy ze świeckimi liderami budują lokalne środowiska.
Duch Święty potrzebuje naczyń – Stowarzyszenie
Żywym świadectwem działania Ducha Świętego w Kościele jest Krajowy Zespół Koordynatorów, w którego skład wchodzi koordynator świecki i duchowny mianowany przez biskupa miejsca w każdej diecezji.
Stowarzyszenie Krajowego Zespołu Koordynatorów powołane w marcu 2024 gromadzi koordynatorów diecezjalnych. Celem działania Stowarzyszenia nie jest stworzenie organizacji, ale ciała, które będzie zakorzenione w Kościele, a dzięki obecności koordynatorów, którzy z misją od swoich pasterzy są jego członkami, stanie się skutecznym narzędziem w dziele ewangelizacji i znakiem jedności. Stowarzyszenie gwarantuje nam katolickość, dzięki niemu możemy inicjować nowe posługi, fundacje, prowadzić działalność w sposób transparentny oraz wspierać dzieła podejmowane w Kościele.
Comments